0
Your Cart
No products in the cart.

Likya Yolu ile Tarihi ve Doğayı Keşfedin!

Likya Yolu ile Tarihi ve Doğayı Keşfedin!

 

Likya Yolu, ülkemizde bulunan en güzel yürüyüş rotalarından biri olarak ön plana çıkıyor. 3 bin yıldan fazla bir geçmişe sahip Likya Yolu, bölgede Likyalıların hüküm sürmüş olmasından dolayı bu ismi almış.

Pek çok antik kenti ve tarihi kalıntıyı üzerinde barındıran Likya Yolu, her adımında farklı dünyalara götürüyor insanı…

Öyleyse şimdiden keyifli keşifler!

Likya Yolu Gezilecek Yerler

Her şeyden önce şunu belirtmemiz gerek: Likya Yolu derken kastettiğimiz coğrafya Teke Yarımadası aslında. Rotanın uzunluğu 535 kilometreyi buluyor. Yolun başlangıcı Fethiye’nin Ölüdeniz beldesi, bitişi de Antalya’daki Geyikbarı beldesi.

Likya turu güzergâhında ilerlerken tabii ki mola vermeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için pansiyonları tercih edebileceğiniz gibi dilerseniz lüks otellerde kalmayı seçebilir veya kamp yapabilirsiniz.

Şimdi Likya Yolu’nda gezilecek yerler listesi paylaşacağız. Ancak bunu lokasyon sıralamasına göre değil, karışık olarak yapacağız.

1.    Kelebekler Vadisi

Burası, Likya Yolu turları ile ziyaret edilen popüler destinasyonların başında geliyor. Manzarasıyla gözleri kamaştıran bu yer, kamp için de gayet uygun. Vadinin tam ortasından bir şelale geçiyor ve bölge ismini, yüzlerce kelebek çeşidini barındırmasından alıyor. Bilhassa ‘Kaplan Kelebeği’ oldukça meşhur.

2.    Faralya Köyü

Önceleri pek az kişinin ziyaret ettiği bu yer, şimdi Türkiye’nin en ünlü rotalarından biri. Nasıl olmasın ki? Ev sahipliği yaptığı manzara tek kelimeyle muhteşem.

Kelebekler Vadisi’ne vardıktan sonra buraya ulaşmanız hiç zor olmayacak, yürüyerek dahi gelebilirsiniz. Hele gün batımı manzarasını hiç kaçırmayın bizce…

3.    Gelidonya Feneri

Likya Yolu gezisi sırasında dinlenme yeri olarak kullanılan bu bölge, Olimpos – Adrasan civarında yer alıyor. Manzarası ile büyüleyen bu yerde ressamların tablolarından fırlamış gibi güzel kareler yakalayacağınız garanti.

4.    Alınca Köyü

Bütün Likya Yolu parkurları gibi bu da muhteşem manzaralarla ağırlayacak sizi… Doğa tutkunları için biçilmiş kaftan olan bu yer, dağ manzarasıyla gözlerinize de, ruhunuza da ziyafet çektirecek!

5.    Kabak Koyu

Türkiye’nin en popüler koylarından biri olan Kabak Koyu, buraya gelen herkesin Likya Yolu gezi notları içinde yer edinmeyi başarıyor. Sessiz-sakin, huzur dolu atmosferi, tertemiz havası ve muazzam manzarasıyla burası tam size göre! Berrak suyu da yüzmek için gayet uygun.

6.    Yediburunlar

Denizde 7 burun olduğu için burası Yediburunlar diye adlandırılmış. Yeşilin binbir tonuna tüm âhengi ve ihtişamıyla şahitlik edeceğiniz bu yerde, mavinin yeşile nasıl yakıştığını görüp mest olacaksınız.

Özellikle de gün batımı manzarası kelimenin tam mânâsıyla enfes…

7.    Yaka Park

Muğla sınırlarına dâhil olan Yaka Park, doğada safari turları yapabileceğiniz bir yer. Tabiat anıtı hâline gelen devâsâ ağaçları da unutmamak gerek.

Taş köşkler, kerevetler, hamaklar, su kanalları… Burada görülmeye değer öylesine çok şey var ki…

8.    Tlos Ören Yeri

Likya Yolu antik kentleri içinde ön plana çıkan bu yer, bölgenin en önemli tarihi değerlerinden. Muğla-Sedikemer bölgesinde konumlanan ören yeri, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de alınmış durumda.

Burada keşfetmeniz gereken; Tavabaşı Mağarası buluntuları, Girmeler Höyük Yerleşimi gibi pek çok nokta var.

9.    Kaputaş Plajı

Antalya’nın meşhur ilçesi Kaş’ta yer alan bu plaj; tertemiz ve upuzun kumsalı, sarp kayalıkları, berrak suyu ile öne çıkıyor.

Likya Yolu gezisi denizsiz olmaz diyenlerdenseniz, masmavi sularla bulaşmak için burayı tercih edebilirsiniz. Eğer trekking turunuzu kış dönemine denk getirecekseniz de fark etmez. Yine buraya uğrayıp plajda keyif yapmanızı öneririz.

10.                     Patara Antik Kenti

Burası Orta Tunç Çağı’nı yansıtan kalıntılarla dolu. Onlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Üç gözlü Zafer takı,
  • Roma devri mezar anıtları,
  • Vespasianus Hamamı,
  • Üç nefli Liman Kilisesi vb.
  • Patara Plajı da görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında. Burası asırlardır caretta-carettların yumurtlama yerlerinden biri olduğu için daha büyük bir öneme sahip.

11.                     Saklıkent Kanyonu

Bu da Likya Yolu üzerinde karşılaşacağınız doğal harikalardan biri. Fethiye’de bulunan Saklıkent Milli Parkı, güzelliğiyle yerli-yabancı turistleri kendine çekiyor.

Hem kayaların, hem suyun üstünde dolaşmak sizin için apayrı bir keyif olacak… Kanyonun manzarasına dalıp da fotoğraf çekmeyi unutmayın!

Bu güzelliklerin hayali bile sizi cezbetmeye yettiyse, ver elini Likya Yolu demek için geç kalmayın!

Add a Comment

Your email address will not be published.

United Kingdom
Travel to

United Kingdom

Quick booking process

Talk to an expert