0
Your Cart
No products in the cart.

Likya Yolu Hakkında En Çok Merak Edilenler

Likya Yolu

Likya Yolu hakkında en çok merak edilenler ile küçük bir rehber oluşturduk. Doğa yürüyüşü için en sık tercih edilen destinasyonların başında Likya Yolu geliyor.

Deniz, dağ, doğa ve tarihi bir araya getiren Likya Yolu, nefes kesici manzaralarıyla gözlerinize bayram ettirirken ruhunuza huzur ziyafeti çektirecek!

İlk defa Likya Yolu’nda yürüyüş yapacaksanız, bilmeniz gereken en önemli şeyleri bu yazıda bulacaksınız.

Likya Yolu Nedir?

Likya Yolu, uzunluğu takriben 535 km olan ve Teke Yarımadası üzerinde kurulmuş olan büyük bir rota. Onlarca antik kentin meydana getirdiği Likya Federasyonu’ndan günümüze çok fazla bir şey ulaşamamış. Ancak Likya Yolu’nun dört bir yanını, Likya uygarlığından kalan tarihi kalıntılar süslüyor.

Günümüzde Likya Yolu olarak turizme kazandırılmış rota Fethiye’den başlıyor. Kilometrelerce uzanıyor, uzanıyor ve nihayet Antalya’da sona eriyor.

Kâh dağlardan geçiyor, kâh kıyı şeridine uğruyor. Zorluk seviyesi ve uzunluğu değişken birçok parkurdan oluşuyor.

Likya Yolu Gezilecek Yerler Nereler?

Say say bitmez desek yeridir… Cennet Koyu’ndan Kelebekler Vadisi’ne, Patara Antik Kenti’nden Kabak Koyu’na kadar onlarca rota sizi bekliyor.

Gelidonya Feneri’ni, Olimpos’u, Adrasan’ı da unutmamak gerek. Her adımınızda farklı bir deniz, orman ve dağ manzarası selamlayacak sizi.

Tarihe ilgi duyuyorsanız Demre Bölgesi tam size göre. Burası antik şehirler bakımından oldukça zengin.

Likya Yolu rotasının bazı kısımları dağlardan geçiyor demiştik. Mis kokan sedir ve çam ağaçları arasında yürümenize imkân tanıyan bu destinasyonlar, sizi sizden alacak!

Hisarçandır ile Musa Dağı ve Babadağ bunlardan sadece birkaçı.

Likya Yolu Zor mu?

Genel sınıflandırma itibariyle ‘Orta Derecede Zorluk’ seviyesine sahip bir yol burası. Daha önce hiç doğa yürüyüşü yapmamış olsanız dahi, 3-4 gün boyunca rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Deniz kenarındaki kayalıklarda geçireceğiniz etaplar veya dağ iniş-çıkışları sizi biraz zorlayabilir, orası ayrı.

Likya Yolu’nda Yürümek Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun yanıtı herkesin zamanına, kondüsyonuna ve tecrübesine göre değişir. Tüm yolu yürüyebilmek için takribi 40-45 günlük bir zaman dilimi gerektiği söylenebilir.

Günde ne kadar yürüyeceğiniz de size kalmış. İdeal olan 7-8 saat yürümek. Tabii ki bunu yaparken tarihi ve doğal güzelliklerin tadına varmayı, denizlerde yüzmeyi, plajlarda kumsalların keyfini çıkarmayı unutmayın.

Likya Yolu Yürüyüşü için Bir Rehber veya acenta Şart mı?

Değil tabii ki ancak rehberlerle veya acentalarla birlikte yürüyüş yapmanız sizin için avantajlı olabilir. Çünkü onlar parkurlarla, buradaki imkânlarla ilgili daha çok bilgi sahibi.

Tek başınıza ya da arkadaş grubunuzla beraber yürüyüşe çıktığınızı varsayalım. Fazla zorluk yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü yoldaki işaretler, harita uygulamaları ve GPS koordinatları size fazlasıyla yardımcı olacak.

Bir de kitap önerisi yapalım: Likya Yolu – Kate Clow. Bu eser; rota üzerindeki doğal ve tarihi güzellikleri, biyoçeşitliliği ve bitki örtüsünü, konaklama imkânlarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.

Bol maceralı, düşük maliyetli bir Likya Yolu gezisi yapmak istiyorsanız tercihinizi acentalardan ya da rehberlerden yana kullanmayın. Böylece otellere mahkum olmak zorunda kalmaz, her gün kamp yapabilir veya farklı yerlerde konaklama şansı bulabilirsiniz.

Likya Yolu Yeterince Güvenli mi? Yol Üzerinde Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilirim?

Likya Yolu hakkında en çok merak edilenler içerisindeki bir başka konu yolun taşıdığı riskler. Doğa yürüyüşü yapacağınız için çeşitli hayvanlara rastlamanız mümkün tabii ki fakat genel anlamda Likya Yolu oldukça güvenli.

Domuzlar, yılanlar, akrepler ve böcekler sizi biraz korkutabilir. Ancak onlar doğa yürüyüşüne adrenalin katıyor, fena mı?

Hem bunlar zaten insanlara saldırmıyor. Ancak siz yine de Bepanthol, Bepanthen gibi bir yara kremi; yara bandı, ağrı kesici gibi şeyler alın. Belli malzemelerden oluşan küçük bir ilk yardım çantası yapmanızda yarar var.

Dağlardaki yörükler ve parkurdaki köylerde yaşayan halk ise yürüyüşçülere karşı gayet olumlu bir tutum sergiliyor. Size fazlasıyla yardım edeceklerinden emin olabilirsiniz. Hatta evini açanlar bile çok.

Likya Yolu Yürüyüşü Ne Zaman Yapılmalı?

En uygun zamanın sonbahar veya ilkbahar olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kış sezonunda bölge genellikle yağışlı oluyor. Yazın ise aşırı sıcak. Ekim-Kasım arası veya Mart-nisan ayları Likya Yolu’nu ziyaret için ideal zamanlar.

Yürüyüş esnasında denize girmeyi planlıyorsanız bu süreleri Mayıs’ın sonuna veya Eylül’ün Ortasına kadar esnetmeniz mümkün.

Likya Yolu hakkında en çok merak edilenler listemize eklemek istedikleriniz var mı? Sorularınızı bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Add a Comment

Your email address will not be published.

United Kingdom
Travel to

United Kingdom

Quick booking process

Talk to an expert