0
Your Cart
No products in the cart.

Likya’nın Önemli Kentlerinden Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti

Teke yarımadası coğrafyası ismini dahi pek duymadığınız çok antik kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Fethiye ilçe merkezinden 48 km mesafede, Minare köyündeki Pınara Antik Kenti de bunlardan biri. Yuvarlak bir tepeye kurulduğundan ismini Likya dilinde yuvarlak manasına gelen ‘Pinale’ yahut ‘Pinara’ kelimelerinden alan antik şehir, Likya Uygarlığı’nın üç rey hakkına sahip mühim kentlerinden biriydi.

Likya Birliği idare olarak bugünkü demokratik sistemine esin kaynağı olan ilk demokratik birlik olarak tarihte mühim bir yere sahip. Geçirdiği büyük depremlerin sonrasında MS 8. yüzyıldan sonra önemini tümden yitiren Pınara’dahi şimdi pekçok kaya ve lahit mezarının beraberinde hamam, tiyatro, agora ve odeon gibi görülmeye kıymet yapılar var.

Pinara Nerede
Pınara Antik Kenti
Likya Yolu yürüyüş rotası üstünde bulunan Pınara’dahi bulunan bir yazıta göre, kentin MÖ 340-334 arasında Karya Kralı Piksodaros’a tabi olduğu düşünülüyor. Diğer antik kentler gibi MÖ 334’te Büyük İskender yönünden ele geçirilen kentin gümüş ve bronzdan birlik tarzında bastığı sikkeler MÖ 168-81 arasına tarihleniyor.

Büyük İskender’in ölümünden sonra, Bergama Krallığı yönünden ele geçirilip MÖ 133’te Bergama‘nın Roma‘ya bağlanmasının sonrasında dahi bir Roma yerleşimi durumuna gelen Pınara’nın en parlayan dönemini Roma hakimiyetinde yaşadığı düşünülüyor. Devam eden senelerde büyük depremlerle hasar görmesinin sonrasında kentin 8. yüzyılda tamamıyla terkedildiği biliniyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan ve Xanthos’tan gelen kolonistler yönünden kurulduğu düşünülen Pınara’ya gittiğimizde yukarı akropolün sarp yamacında kayaya oyulmuş yüzlerce kaya mezarı göreceksiniz. Xanthos’un nüfusu aşırı derece artınca yaşlılardan bazılarının ilk gelip buraya yerleştiği söyleniyor.

Ulaşımın daha basit sağlandığı aşağı akropolde şayet odeon, agora, mabet gibi yapılar ile pilyeli mezarlar yer almakta. Kaya mezarlarının büyük çoğunluğunun mesken şeklinde olması Likya sivil mimarisi ile ilgili fikirler veriyor.

Pinara antik şehri nerede
Fethiye Pınara
Hamam, tiyatro, agora, odeon, kaya mezarları ve iki akropolden meydana gelen Pınara Antik Kenti’nin aşağı akropolünün geçit vermeyen sarp kayalıklarında, sur duvarı ile desteklenen seyir terası bulunmaktadır. Surun güneyinde arkasını yamaca dayamış Odeon, önündeki düz alanda şayet agora yer almakta. Aşağı akropolün alt kısmındaki su kaynağı kente yaşam vermiş.

Pınara’nın akropolüne, güney yönünden kayaya oyulmuş merdivenli patikadan çıkılıyor. Surlarla çevrili olan kısımda surlar ve Bizans çağı eserleri görülüyor. Pınara’nın resmi ve hususi yapılarının dahi pekçoğu burada toplanıyor.

 

Pınara ören yeri

Pınara Antik Kentine nasıl gidilir

Fethiye merkezinden 45 km mesafede, Fethiye-Kaş karayolunun 6 km batısında bulunan Pınara Antik Kenti’ne Minare Köyü’nden 2 km’lik stabilize yolla ulaşılıyor.

Xanthos’tan sonra Fethiye’ye devam edip Pinara yönünden sola dönerek 6 km daha ilerlediğinizde Minare Köyü’nden antik kente yaya olarak devam edebilirsiniz.

Pınara Antik Kenti, Fethiye ve etrafında bulunan Likya kentleri arasında, üç rey hakkına sahip mühim antika yerleşimlerden biri. Yolunuz düşerse tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Add a Comment

Your email address will not be published.

United Kingdom
Travel to

United Kingdom

Quick booking process

Talk to an expert