0
Your Cart
No products in the cart.

Antiphellos Kaş

Yaşadığımız toprakların altı birbirinden farklı sonsuz uygarlığın izleriyle dolu. Bu medeniyetlerden birisi de Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Antiphellos şehri. Likya’nın en mühim liman kentlerinden birisi olan Antiphellos evvelce Phellos antik kentinin limanı olarak kurulmuş fakat zaman içerisinde bu kentten ayrılarak özgür ve varlıklı bir şehir olarak varlığını sürdürmüştür. Phellos “taşlık ülke”, Antiphellos şayet sözcük olarak “Phellos’un karşısındaki yer” manasına gelir. İ.Ö 6. yüzyıldan beri tarih sahnesinde olan bu şehir bilhassa Roma dönemde epey mühim bir liman şehri durumuna gelir.

Antiphellos Nerede

Bölgede bulunan ormanlardan elde ettikleri sedir ağaçları ve denizden çıkartılan sünger ticareti antik kentin en mühim gelir kaynaklarındandır. Antiphellos’a ilişkin Helenistik devir sur kalıntıları yarımadanın başlangıç sınırından itibaren görülebilir. Camiye dönüştürülmüş kilisenin güneydoğu kesiminde İ.Ö 1. yüzyıla tarihlenen bir mabet kalıntısı yer alır. İyi korunamamış bu tapınağın hangi Tanrı namına yapıldığı bilinmemektedir. Antiphellos’un tiyatro binası akropolisin güney eteğinde yer alır ve yamaca yaslanmış durumdaki yirmi altı cavea (oturma sırası) denize bakar.

Tiyatronun en üst oturma sırasına çıkıldığında Kaş ve Meis adasının benzersiz görüntüsüyle karşı karşıya gelinir. Diazoma alanı bulunmayan tiyatroda cavealar dört adet dikine merdivenle üç farklı bölüme ayrılmıştır. Tiyatro binasının kuzey doğusunda kayaya oyulu şekilde yirmi dört bayan kabartması ile süslü ve İ.Ö 4. yüzyıla tarihlenen kabir odası yer alır. Yine tıpkı yüzyıla tarihlenen gotik alınlıklı kabir, arslan başı şeklindeki çıkıntıları ve kitabesiyle öne çıkar.

Antiphellos Tarihi

Bölgede bulunan çok fazla kaya mezarı ve lahit da kente farklı bir tarihi derinlik ve varlıklılık katar. Günümüze kadar dayanıklı şekilde gelebilmiş mezarlar içerisinde en bilineni Uzun Çarşı’nın üst girişinde bulunan ve İ.Ö 4. yüzyıla tarihlenen Kral Lahdidir. Antiphellos antik şehri yekpare bir yapıda olmayıp Kaş’ın farklı bölgelerinde kalıntıları görülebilen bir özelliktedir. Antiphellos şehri ziyaret saatleri konusu ile ilgili belli bir sınırlama yoktur. Kent haftanın her günü para ödemeden görülebilir.

Antiphellos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Sınırları içerisinde bulunan antik kentler göz önüne alındığında, bir açılmış hava müzesinden ayrımsız olan Antalya ve bilhassa de Kaş ilçesi yerli ve yabancı pekçok turisti ağırlar. Bu da bölgeye ulaşımda farklı ve varlıklı katagorilerin oluşmasını sağlamıştır.

Antiphellos antik kentine hem hava hem dahi karayolu ile ulaşım imkanı vardır.

Havayolu ile gelecekseniz Antalya Havalimanı Kaş ilçesine 220 kilometre mesafededir. Uçaktan indikten sonra Kaş’a direkt otobüs seferleri mevcuttur. Bir diğer seçenek Dalaman Havaalanıdır. Burası Kaş’a 150 kilometre mesafededir.

Eğer kendi aracınızla gelecekseniz Kemer – Kumluca istikametinden veya fethiye üzerinden de bölgeye gelebilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published.

United Kingdom
Travel to

United Kingdom

Quick booking process

Talk to an expert